آموزش فیزیک. مدرسه فیزیک دبیرستانی

آموزش فیزیک دبیرستان ، آموزش فیزیک کنکور : این روزها با گذر زمان و مدرن شدن همه چیز، هر ثانیه مسائل جدیدی کشف می شود و زندگی مردم تغییر می نماید.

با پیشرفته شدن همه چیز، نیاز است که همه ی مردم خود را با تغییرات بیش تری وفق دهند.

از این رو نیاز است که این روزها آموزش های بیش تری در مدارس و دانشگاه ها صورت بگیرد. توجه داشته باشید که اگر جامعه بخواهد رو به پیشرفت قدمی بردارد، این موضوع باید با آموزش و از سوی آموزش و پرورش صورت بگیرد.

در قرن بیست و یکم شاهد تغییرات بسیاری بودیم و فناوری هر روز پیشرفت چشم گیری داشته است. چه بسا برای پیشرفتی بهتر در این زمینه تلاش خود را بیش تر نماییم تا بتوانیم بهترین ها را در آینده خود و برای نسل های آینده رقم بزنیم.

فیزیک، یکی از علومی است که بر تمام چیزهای موجود در هستی تسلط دارد. هر چیزی که در این دنیا وجود دارد، به نوعی با این علم ارتباط دارد.

پس دانستن هر چه بهتر درباره فیزیک می تواند تاثیر بسیار زیادی در زندگی افراد داشته باشد و آن ها را روز به روز به آینده ای جالب تر نزدیک نماید.

وارد شدن به علم فیزیک، مغز انسان را باز می نماید و متوجه خواهید شد که زندگی مردم با این علم کامل می شود و به بزرگی و عظمت جهان هستی پی خواهید برد.

آموزش فیزیک دبیرستان

آموزش فیزیک برای دانش آموزان باید به صورت عمیق صورت بگیرد. با توجه به این که علم فیزیک از مهم ترین شاخه های علوم پایه است، پایه و اساس تکنولوژی معاصر را فراهم کرده است و با توجه به کارکرد آن در هر جامعه ای می تواند مسیر پیشرفت را برای آن جامعه رقم بزند. آموزش علم فیزیک می تواند دانش آموزان را همگام با علم و جهان مدرن به سمت جلو پیش ببرد و آینده ای بسیار مدرن و روشن را برای آن ها رقم بزند.

آیا تنها آموزش فیزیک دبیرستان  برای دانش آموزان تاثیر گذار است؟

توجه داشته باشید که منظور از آموزش فیزیک برای دانش آموزان ، فقط انتقال مفاهیم و مسائل به دانش آموزان نیست.

اگر به این صورت انجام شود، تاثیر چندانی بر روی جامعه و مسلما دانش آموزان نخواهد گذاشت.

متاسفانه این روزها آموزش فیزیک دبیرستان برای دانش آموزان تنها به این صورت انجام می گیرد و همین موضوع سبب می شود که دانش آموزان از بحث اصلی دور بمانند.

یکی از دلایلی که بیش تر دانش آموزان و دانش جویان با شنیدن اسم  فیزیک می ترسند، این است که فیزیک برای آن ها بیش از آن که یک مسئله مهم باشد، یک درس و امتحان سخت است.

همین موضوع سبب می شود که همگان از شنیدن اسم آن بترسند. توجه داشته باشید که با به کارگیری راه کارهای مناسب می توان این درس را به یک مسئله مهم در زندگی هر شخصی تبدیل کرد و وجود آن را پایه و اساس زندگی نامید.

روش های سنتی تدریس در این درس نتوانستند پاسخ گوی نیازهای جامعه باشند. از این رو آموزش و پرورش باید به فکر تغییر در روش تدریس و حتی تغییر در کتاب ها باشد تا بتواند نتایج بهتری از این درس بگیرد.

تاریخچه فیزیک

شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد در روزگار بسیار قدیم اقوامی هم چون سومری ها، اقوامی در مصر باستان و سند، تحقیقاتی در زمینه حرکت خورشید و ماه داشته اند.

حتی در این بین علم فلسفه که به میان مردم آمد، به نوعی نشان داد که به علم فیزیک نزدیکی بسیاری دارد و فیلسوفانی چون ارسطو، افلاطون و … درباره طبیعت و تغییرات آن نوشته هایی ارائه دادند و امروزه می توان تاثیرات آن ها را مشاهده نمود.

البته در این بین فیلسوفانی نیز بوده اند که سعی داشتند به طور کلی از مسائل ماوراء اطبیعه دور بمانند.

فیزیک دوره ای بسیار طولانی و طلایی را پشت سر گذاشته تا امروز به این جایگاه بسیار مهم در میان مردم دست یابد و ارزش حقیقی خود را به بسیاری از انسان ها ثابت نماید. فیزیک از مفاهیم بسیاری هم چون انرژی، نیرو، جرم، بار الکتریکی و … برخودار است که هر کدام بحثی بسیار عمیق و طولانی را به خود اختصاص داده اند.آموزش فیزیک برای دانش آموزان می تواند در این عرصه تاثیر بسیار مثبتی بگذارد.

آموزش فیزیک دبیرستان   و تعامل دانش آموزان با یکدیگر

توجه داشته باشید که در یک مکان وقتی عده زیادی در کنار یک دیگر قرار دارند و با یک دیگر بحث و گفت و گو می کنند، بر علم افراد می افزاید و آن ها را با چیزهای جدیدی آشنا می سازد.

چه بهتر است که در آموزش فیزیک دانش آموزان در کنار یک دیگر قرار بگیرند و درباره موضوعات بحث و گفت و گو کنند تا بتوانند اطلاعات بیش تری را به یک دیگر بدهند و افراد را از دانسته ها و نظرات خود آگاه سازند.

افراد با مشارکت در کارهای گروهی می توانند فرصتی برای بروز توانایی های خود به دست آورند و این موضوع حائز اهمیت است.

آموزش فیزیک برای دانش آموزان به طور کلی بر روی رفتار و اثر متقابل ماده و نیرو احاطه دارد.

آموزش فیزیک دبیرستان  می تواند جامعه ای نوین و بسیار روشن را در برابر ما قرار دهد و تک تک افراد با تلاش های خود می توانند این علم را تکمیل ببخشند و تکامل این علم نیز می تواند جهان را تکمل ببخشد.

توجه داشته باشید که در آموزش فیزیک برای دانش آموزان دو موضوع مد نظر نظر است: اول انتخاب متن ها و درس ها و دوم روش تدریس و آزمایشگاه.

این دو موضوع مکمل یک دیگرند و اگر یکی از آن ها به خوبی انجام نشود، به طور کلی آموزش فیزیک دبیرستان  را تحت تاثیر قرار می دهد و ما را از هدف اصلی دور می سازد. در این میان آزمایشگاه مبحثی جدا است اما وجود آن در کنار فیزیک به آموزش آن کمک بسیاری می نماید.

شاید تا به امروز به این موضع توجه ی نکرده بودید، این روزها روش تدریس و حتی کتاب ها و متن درس های آموزش فیزیک برای دانش آموزان در ایران به قدری مناسب با این علم نیست و مشکلی بزرگ به حساب می آید.

در آموزش فیزیک برای دانش آموزان  باید همه چیز لمس شود تا دانش آموز بتواند موضوع مورد نظر خود را حس کند و شب و روز با آن زندگی کند و خو بگیرد.

برای اینکه بدونی فیزیک چطوری بخونی مقالله ی ” روش مطالعه فیزیک ” رو بخون .

اگر هم کلا می خوای بدونی چطور درس بخونی و برنامه ریززی کنی به سایت ” یه مشاور ” مراجعه کن

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها